четвъртък, 14 август 2014 г.

Един ден с мен

Напоследък много хора покрай мен ми задават въпроса как организирам деня си, за да успявам да се грижа да близнаците, за дома, за себе си и за съпруга си. В тази публикация ще се опитам да опиша подробно какъв е моят начин да се справям с натовареното ежедневие.
Първо накратко за режима на семейството ми.
Обикновено близнаците се будят между 8:00 и 9:00. Все още закусват адаптирано мляко и приготвянето му ми отнема 5 минути. Храня ги един по един в стаята им, като единият е в мен, а другият стои в леглото си. След като и двамата са готови ги водя в хола, където общо взето обикалят между кошарата за игра, шезлонгите, люлката-бънджи и килима за игра докато стане време за обяд.  През това време закусваме със съпруга ми, той си пие кафето и излиза за работа.

Още, когато стана, за да правя сутрешното мляко за децата, изваждам от фризера 4 различни вкуса пюрета, които съм избрала да хапват за обяд, за да се размразят на стайна температура. Обикновено към 11:30 са готови, смесвам и меря на везната необходимото количество за всеки един, добавям адаптирано мляко и обядът е готов. Отново ги храня един по един, като този, който изчаква обикновено стои в люлката, защото иначе мрънка. Пускам и списък с детски песнички, отново за забавление на този, който в момента не се храни. След като и двамата са готови (между 12:30 и 13:00) ги преобличам, ако има поражения по дрешките и ги слагам в леглата им за следобеден сън. След като заспят си приготвям или поръчвам обяд, пускам пералнята, изчиствам каквото съм си наумила, а ако е ден, в който трябва да правя пюрета, включвам котлоните и фурната и слагам съответните зеленчуци да се варят или пекат. Към 15:00 започвам да приготвям следобедната им закуска, която правя всеки ден непосредствено преди яденето, за разлика от обяда, който правя от предварително приготвени и замразени зеленчукови пюрета. Децата се будят между 15:00 и 16:00, изяждат си следобедната закуска и ако времето позволява ги извеждам навън за около час, час и половина. След като се приберем към 18:00, до 20:00 си играем заедно, като по това време мъжът ми вече се е прибрал и ми помага да ги забавляваме в най-киселия им период. Към 19:30 започвам да ги къпя един по един и да ги мажа всеки с неговата си козметика. В 20:00 вечерят отново мляко и най-късно в 20:30 вече са заспали.
След като децата си легнат си приготвяме вечеря, хапваме, сгъвам и прибирам прането от приключилата през деня пералня, къпя се, полагам всички грижи за външния си вид по това време, гледам филми и правя, всичко онова, което ми доставя удоволствие. Въпреки, че децата отдавна спят, аз успявам да си легна не по-рано от 01:00. Поне веднъж, два пъти седмично след като децата си легнат имаме гости, като храната приготвям по време на следобедния им сън, както и когато мъжът ми се върне от работа.

На пръв поглед изглежда просто, но всъщност моята тайна за това да поддържам домакинството и домът ни и то без да ми тежи е приоритизирането. Няма как един човек да свърши абсолютно всичко сам, гледайки две деца, които също имат нужда от внимание, като едновременно с това готви всичките пюрета, кисели, оризови каши и т.н. И не е необходимо. Това, което направих, за да улесня себе си беше да си направя приоритети, да видя кои дейности мога да спра да правя, за да ми освободят време за истински важните неща. Сега ще се опитам да споделя "малките тайни", които не са видими за хората, но ми помагат страшно много в ежедневието.

Малка тайна №1: Приготвям всички пюрета в един ден. Обикновено наричам този ден Ден за пюрета. Приготвянето на разнообразен асортимент от бебешки зеленчукови пюрета всъщност е повече от лесно, ако процесът е организиран правилно. Това, което аз правя е да отделя един ден седмично, в който да се занимавам само с това. Тези дни изглеждат малко по-различно от описания обикновен ден по-горе, защото още по обяд пускам котлоните и фурната. Нарязвам поне 4-5 вида зеленчуци, които успявам да сготвя на пара и да изпека за около 4-5 часа. Готвя в количество, което ще ми стигне за двамата поне за седмица. Обикновено децата се будят от следобеден сън преди да съм успяла да пасирам зеленчуците, за това, когато са готови просто ги нареждам в големи купи и ги оставям да изстиват докато храня и изведа децата. Пасирам ги или досготвям, ако не съм успяла през деня, след като децата си легнат за нощен сън. Денят за пюрета е доста изтощителен, обикновено работят два котлона и фурна и постоянно съм в кухнята за да свалям готовите порции зеленчуци и да зареждам следващите. В този ден е възможно да помоля съпруга ми да се занимава сам с децата или да ги изведе, за да остана в кухнята и да успея с всичката храна навреме. Към 22:00-23:00 зеленчуците вече са претеглени на порции от по 100гр и са подредени в хладилника, а аз знам, че в следващите 6-7 дни няма да мисля за обяда, просто сутрин вадя, после смесвам и добавям АМ, а децата ми ядат домашно приготвена, в чиста и хигиенична среда храна. 4 дни големи усилия = цял месец вкусна и полезна храна.

Малка тайна №2: Новите технологии.  Както се казваше в една реклама: "Ти си жена, а не съдомиална!". Та и аз съм жена и съответно не мия чинии на ръка, не меся домашния хляб на ръка, не простирам пране. Колкото и да ви се струва нормално вече да сме заобиколени от машини, истината е, че новите технологии ни спестяват страшно много време. Само си представете: зареждам съдовете в миалната, пускам пералнята и слагам съставки за хляб в хлебопекарната. След 3 часа съм измила чиниите, омесила съм хляб и съм изпрала и изсушила прането и всичко това играейки си с децата или гледайки телевизия. Да си домакиня в днешно време е лесно.

Малка тайна №3: Не гладя. Изгладих дрешките на децата само веднъж, малко преди да ги изпишат от родилния дом. След това реших, че за мен и за тях е по-важно да прекарвам време, играейки си с тях или готвейки им, вместо гладейки. Хубавото е, че всичките наши и техни дрехи минават през сушилня и излизат изгладени (неизмачкани), но за допълнителна дезинфекция не съм гладила никога. Всяка жена, която глади редовно цялото пране вкъщи, може да потвърди, че това са поне час, два - време, което аз избрах да използвам за други неща.

Малка тайна №4: Не ходя на пазар. Не отделям време за седмичния пазар на домакинството, това е задача на съпруга ми и той много ми помага с това. Изготвям списък с необходимите ми зеленчуци и плодове за пюретата, както и всички продукти за нашето изхранване, препарати, консумативи и т.н. Отделно правя списък за аптеката, ако трябва да се купят лекарства.

Малка тайна №5: Пазарувам on-line. Въпреки, че не ходя на пазар, всичко, свързано с отглеждането на децата ми е моя грижа. За това съм намерила on-line магазин, от който пазарувам играчки, забавления и дрешки. От друг оn-line магазин се снабдявам с памперси, мокри кърпички и бебешка козметика. Поръчката ми отнема 5 минути, обикновено я правя вечер, след като децата си легнат, а още на другия ден доставят всичко до врата. Освен това мое задължение вкъщи е да следя плащането на всички сметки, това отново правя on-line, което ми спестява обикаляне по каси и плащане в брой.

Малка тайна №6: Прекарвам повече време вкъщи. За много хора вече не е тайна, че моите деца не са големи фенове на разходките с количка. Максималния период, през който можем да се разхождаме навън е час, час и половина. През останалото време съм у дома и имам време да се грижа за домакинството. Определено е разбираемо майка на дете, което обича да стои навън да изостава в домакинството, те просто са извън дома и няма как нищо да бъде свършено.

Малка тайна №7: Къпя ги в мивката в банята. Въпреки, че едно от първите неща, които купих беше страхотна ваничка за къпане, за момента тя си стои неизползвана, защото се оказа, че ми е прекалено трудно да я вадя, слагам на стойката и пълня с вода, след което да я източвам, подсушавам и прибирам. Вместо това ги къпя директно в мивката на банята, като така къпането на двамата ми отнема точно толкова време, колкото приготвянето и пълненето на ваната им.

Със сигурност има още много неща, които съм спряла да правя, за да ми освободят време за нещата, които са важни за мен и децата ми. Моите методи няма да помогнат на друга жена да се справя по-добре в ежедневието си, просто защото тя ще има други приоритети и ще предпочете да купи готови пюренца, но вместо това да дезинфекцира дрешките на детето си или пък да му направи хубава, дълга и забавна баня. И да, наистина е въпрос на организация, но тя би била невъзможна без помощта на новите технологии, а освен това изцяло зависи от режима на семейството. За това, мили дами, ако мъжът ви работи по цял ден и не може да ви помогне, а детето по цяла нощ не спи, не се терзайте, че домът ви не блести, купувате пюрета и днес не сте сервирали тристепенно меню за вечеря. Просто не е възможно!


Няма коментари :

Публикуване на коментар